партнери
.
.
.
.

KIDS

 

ДОДАТОК ВО ИСХРАНАТА

 

СО ВКУС НА МАЛИНКА

СО ВИТАМИНИ И КАЛЦИУМ

 

ШУМЛИВИ ТАБЛЕТИ СО ШЕЌЕР И ЗАСЛАДУВАЧ

 

20 ТАБЛЕТИ

Нето тежина: е 80 g

 

хранливи вредности за 100 g

Енергетска содржина:                    875 kJ (209 kcal)

Протеини:                                                    0 g

Јаглехидрати:                                          17,5 g

Масти:                                                          0 g

витамини, минерали

за 100 g

за таблета

Препорачана дневна доза за деца дадена во %

за возраст

од 4-6 год.

за возраст

од 7-10 год.

Витамин Ц (mg)

1000

   40

89

89

Ниацин (mg)

165

  6,6

60

41

Витамин Е (mg)

100

     4

67

57

Пантотенска киселина (mg)

60

  2,4

60

48

Витамин Б6 (mg)

19,5

0,78

60

49

Витамин Б1 (mg)

15

  0,6

67

50

Витамин Б2 (mg)

15

  0,6

60

43

Биотин (μg)

2000

   80

-

-

Фолна киселина (μg)

1250

   50

67

50

Калциум (mg)

3000

 120

15

15

 

Состојки: киселина (лимонска киселина), регулатор на киселоста (натриум хидроген карбонат), шеќер, калциум карбонат, природна боја (темноцрвена), витамини (L-аскорбинска киселина, DL-алфа токоферил ацетат, D-биотин, никотинамид, калциум-D-пантотенат, пиридоксин хидрохлорид, рибофлавин 5-фосфат, тиамин мононитрат, птероил-моноглутаминска киселина), арома, засладувач (аспартам*).

* Содржи состојки од фенил-аланин.

 

Упатство: се раствора 1 таблета во чаша вода (200 ml) и се добива напиток со вкус на малинка, којшто ја обезбедува препорачаната дневна доза на витамини во согласност со вредностите напишани во табелата погоре. Препорачана доза: 1 таблета дневно.

 

Препорачано како додаток во исхраната за деца помеѓу 5 и 15 годишна возраст, за задоволување на зголемената потреба од витамини:

-         во случај на недостаток во исхраната

-         за време на екстремни напори и стрес

-         за превентива од настинка

 

Да не се пречекорува препорачаната дневна доза! Додатоците во исхраната не треба да се употребуваат наместо диета!