партнери
.
.
.
.

Multi-vitamin

 

ДОДАТОК ВО ИСХРАНАТА

 

СО ВКУС НА ПОРТОКАЛ

СО ВИТАМИНИ

 

ШУМЛИВИ ТАБЛЕТИ СО ШЕЌЕР И ЗАСЛАДУВАЧ

 

20 ТАБЛЕТИ

Нето тежина: е 80 g

 

хранливи вредности за 100 g

Енергетска содржина:                              954 kJ (228 kcal)

Протеини:                                                             0 g

Јаглехидрати:                                                     24 g

Масти:                                                                  0 g

витамински вредности                   за 100 g           за таблета (4 g)

Витамин Ц (mg)                                1500 (2500*)                 60 (100*)

Ниацин (mg)                                      450 (2500*)                 18 (100*)

Витамин Е (mg)                                  250 (2500*)                 10 (100*)

Пантотенска киселина (mg)                150 (2500*)                   6 (100*)

Витамин Б6 (mg)                                  50 (2500*)                   2 (100*)

Витамин Б2 (mg)                                  40 (2500*)                1,6 (100*)

Витамин Б1 (mg)                                  35 (2500*)                1,4 (100*)

Витамин Б12 (μg)                                 25 (2500*)                   1 (100*)

* % од препорачаната дневна доза

 

Состојки: киселина (лимонска киселина), регулатор на киселоста (натриум хидроген карбонат), шеќер, витамини (L-аскорбинска киселина, DL-алфа токоферил ацетат, никотинамид, калциум-D-пантотенат, пиридоксин хидрохлорид, рибофлавин 5-фосфат, тиамин мононитрат, цијанокобаламин), ароми, засладувач (аспартам*), боја (темножолта FCF).

* Содржи состојки од фенил-аланин.

 

Упатство: се раствора 1 таблета во чаша вода (200 ml) и се добива напиток со вкус на портокал, којшто ја обезбедува препорачаната дневна доза на витамини во согласност со вредностите напишани во табелата погоре. Препорачана доза: 1 таблета дневно.

 

 

Препорачано како додаток во исхраната за задоволување на зголемената потреба од витамини:

-         за превентива од настинка

-         во случај на диети или недостаток во исхраната

-         за време на екстремни напори и стрес

-         при употреба на никотин и кофеин

 

Да не се пречекорува препорачаната дневна доза! Додатоците во исхраната не треба да се употребуваат наместо диета!